Proč hraji Americas Army

Hodně lidí se mě ptá, proč vlastně hraji AA. Je těžké popsat proč... stejně se o to pokusím.

Vždy jsem měl sklony k hrám s vojenskou tématikou. Ať už to ale byl legendární Counter-strike, geniální Flashpoint nebo akční Call of Duty, vždy mě "něco" chybělo. U CS jsem postrádal trochu reality. Účinná strategie byla hlavně v systému pohybu a přesné mušce, popřípadě dobrém odhadu pohybu protihráče. Hodně často jsem potkával cheatery, což mě znechucovalo čím dál tím víc. Kola byla většinou tak krátká,že se nedala rozehrát žádná dlouhodobější taktika. Flashpoint byl nádherný, ale nikdy sem nepřišel na chuť multiplayeru. No a Call of Duty je tak frenetická akce, že jsem nestíhal přemýšlet.

Pak jsem se jednou doslechl o nějaké akci vzdáleně podobné OFP. Říkali, že je zdarma a prý nechutně reálná. Dlouho jsme přemýšlel, jestli mi stojí za to stáhnout 900 MB jen proto abych si vyzkoušel něco, co nevím co je zač. Nakonec jsem objevil v PC Worldu či kde DVD s jednou ze starších verzí AA, takže stačilo stáhnout jen update a začal jsem prozkoumávat pro mě naprosto nový svět. Na první pohled mě dostal systém hry. Rambo styl opravdu nic neřeší, a já se začal učit spoléhat na ostatní. Zažil jsem kouzelné chvíle když tým navzájem naprosto cizích lidí fungoval jako ten nejlepší stroj na zabíjení, a i když jsme nebyli schopni trefit nepřítele ani na 10 tý pokus, společnými silami jsme vždy dosáhli svého. Rád jsem si zvykal na drobné změny kterými nás vývojáři častovali, a snažil se být dobrým spoluhráčem místo dobrým sólovým hráčem.

Zlom přišel někdy před rokem, kdy se na exGZ konal turnaj v AA. Chtěl jsem se zúčastnit, ale neměl jsem tým... Tenkrát jsem poznal některé z těch s kterými hraji dodnes. Přijali mě do nového klanu, který se zrodil právě pro ten turnaj. Ihned jsem začal objevovat nové možnosti, které poskytovalo hraní se stálým týmem, a i když jsme z turnaje vypadli hned v prvním kole, bavilo nás to tak, že jsme spolu už zůstali. Jako ve všech ostatních hrách, když hrajete s někým koho znáte a o kom víte, že se na něj můžete spolehnout, že vám pomůže když to nejvíc potřebujete, dostane hra naprosto nový rozměr. Dnům shánění schopných spoluhráčů na publicu odzvonilo.

Často jsem se ale musel zamyslet, jak to, že mnoho lidí vydrží hrát AA tak dlouho? Myslím si, že je to způsobeno podstatou vydávání samotné hry. Ta je pravidelně v intervalu zhruba půl roku obohacována o nové mapy, ale také vylepšována po všech představitelných stránkách. Ať už se jedná o reálnější pohyby a chování, nebo nové modely hráčů, vždy je něco nového k objevování. To drží hru stále konkurence schopnou a víc než to.

Moje drobná slohová práce se nyní chýlí ke konci. Otázku jsem obešel už ze všech možných stran a ted je čas na jasnou odpověď : Americas Army hraji proto, že jsem nenašel hru ve které bych našel tolik variabilnosti, tolik podpory pro týmovou hru a tak přátelskou komunitu. Proto jí dávám přednost před ostatními.

DarkTatka